10 Kasım: Atatürk’lü Bir Gün

10 Kasım: Atatürk’lü Bir Gün

10 Kasım 2012 0 Yazar: 9 Eylül Satranç

Türkler, hiç tartışmasız dünyanın en özel ulusudur ve Atatürk o en özel ulusun özünün vücuda bürünmüş biçimidir. Türk, o özünü yitirmedikçe, yani ölmedikçe, Atatürk de ölmez.

Bugün artık, Atatürk’ü anlayan, araştıran, korkusunu yenmiş yiğitlerden oluşan çok ciddi bir çekirdek var ki çapının kalan tüm dünyanın çapından büyük olduğunu göstermek için artık zamanının gelmesini bekliyor. Ve o çekirdek, her gün daha da büyüyor ve sertleşiyor.

Türk ulusu, tarihten önceden beri geçmişte çok Atatürkler çıkardı, zamanı geldi Atatürk’ü çıkardı, gelecekte de Atatürkler çıkaracaktır. Bu, O’nun özüdür, alınyazısıdır. Karacaoğlan’ın dediği gibi: “Kimin ne hükmü olur, biz buradayken!”

10 Kasım; Türkiye’nin kurucusu ve en büyük kahramanı Atatürk’e saygı sunma, sevgiyle anma, teşekkürlü duaların günüdür. Türkler için tüm gün boyunca içledikleri her soluğun bağımsızlık, onur, övünç, gurur, engel tanımaz bir güç koktuğu, Atatürk koktuğu en özel bir gündür.

     İşte, Atatürk’ün Atatürk olabilmesinin en büyük nedeni, kendisine resimlerdeki bu sözleri söylettiren duygudur. Atatürk budur: Bu sevgisine göre hareket etmiş kişidir. Gerisi ayrıntıdır.

Atatürk’ü anlayabilmek, izinden gidebilmek ve büyük işleri becerebilmek için, önce bu sevgiyi anlayabilmek ve duyabilmek gerekir.         İskender Altındiş

Bu yazıyı paylaşın: